Paragraaf Verbonden Partijen
Algemene informatie
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Algemene informatieInleiding
Een verbonden partij wordt gedefinieerd als een privaatrechtelijke- of publiekrechtelijke organisatie, waarmee de gemeente een bestuurlijke en een financieel belang heeft. Onder bestuurlijk belang wordt verstaan een zetel (vertegenwoordiging) in het bestuur of het hebben van stemrecht. Van een financieel belang is sprake als de gemeente middelen ter beschikking stelt en deze in geval van faillissement van de verbonden partij kwijt is, of als financiële problemen bij de verbonden partij verhaald kunnen worden op de gemeente. Relaties waarbij alleen sprake is van een financieel of bestuurlijk belang vallen dus hierbuiten.
Het aangaan van banden met (verbonden) derde partijen komt voort uit het publieke belang. Verbindingen met deze derde partijen is dus een manier om bepaalde publieke taken uit te voeren. De huidige verbonden partijen waaraan de gemeente gelieerd is hebben veelal een historische of wettelijke bestaansgrond. Afhankelijk van onze mate van verbondenheid zijn wij in meer of mindere mate in staat om invloed op het beleid van de betreffende verbonden partij uit te oefenen.
Het kader rondom de verbonden partijen is vastgelegd in een afzonderlijke Nota Verbonden partijen. Doelstelling van deze nota is om een kader te bieden voor deelname aan, het oprichten van en het sturen op de verbonden partijen van de gemeente, om zo te komen tot verbonden partijen die maximaal bijdragen aan de lokale bestuurlijke ambities. Tegelijkertijd wil deze nota ook het beleidskader geven voor het heroverwegen en mogelijk uittreden bij verbonden partijen.
Visie op verbonden partijen
Het gemeentelijk beleid is er op gericht het aantal verbonden partijen beperkt te houden. Enerzijds uit het oogpunt van risicobeheersing en -beperking, anderzijds uit het oogpunt van transparantie van bestuur. Er kunnen echter altijd goede redenen aanwezig zijn voor het aangaan van een verbonden partij constructie. Criteria die daarbij worden gehanteerd:
• De taak kan niet of zeer moeilijk door de gemeente alleen worden uitgevoerd.
• Gezamenlijke uitvoering van de taak levert voor de gemeente een concrete meerwaarde op de gekozen vorm van samenwerking en draagt bij aan een efficiëntere en effectievere mogelijkheid tot het uitvoeren van onze publieke taak; denk hierbij aan kennisvoordeel, de lokale overheid kan gebruik maken van kennis waarover zij zelf niet beschikt.
• Voordelen van de (beoogde) samenwerking wegen op tegen de nadelen.
- Een paar voordelen kunnen zijn:
- Risicospreiding, risico’s worden met andere partijen gedeeld
- Continuïteit, door meer schaalgrootte te creëren is de organisatie niet afhankelijk van de kennis van individuen
Gemeenschappelijke regelingen
Voor deelname in gemeenschappelijke regelingen worden de regels gevolgd die zijn vastgelegd in de Wet gemeenschappelijke regelingen.
Bijdrage aan gemeenschappelijke regelingen/samenwerkingsverbanden
Voor het opstellen van de meerjarenbegroting van de gemeente wordt er uitgegaan van de door de gemeenschappelijke regelingen/samenwerkingsverbanden meest recent aangeboden (concept-)begroting. Tenzij de raad reeds besloten heeft de aangeboden begroting op een andere wijze op te nemen.
Er is de laatste jaren een trend zichtbaar waarbij de indexatiepercentages van gemeenschappelijke regelingen en samenwerkingsverbanden niet op dezelfde lijn liggen als het percentage waar de gemeente zelf mee rekent vanuit de meicirculaire en anders dan waarmee de algemene uitkering gecorrigeerd wordt voor loon- en prijsstijgingen. Voor onze gemeenschappelijke regelingen geldt, dat wij verwachten dat zij meebewegen met de (financiële) ruimte van de gemeente. Wij zien gemeenschappelijke regelingen en samenwerkingsverbanden als ‘verlengd lokaal bestuur’ en daarmee ook onderdeel van onze financieringssystematiek. Als kader stellen we dat gemeenschappelijke regelingen en samenwerkingsverbanden aan moeten sluiten bij percentages genoemd in de meicirculaire, als dat niet het geval is zal er een zienswijze voorgesteld worden aan de raad om in te dienen.
| Verbonden partij | Type | Portefeuillehouder | Bestuurlijk belang | Financieel belang |
| Afvalsturing Friesland | Naamloze Vennootschap | Wethouder dhr. C.A.J. Tigchelaar | Ja/stemrecht/zeggenschap op basis van aandelenkapitaal | 45 aandelen, nominale waarde van € 450 per stuk |
| Alliander | Naamloze Vennootschap | Wethouder mw. A. van Loon | Ja / stemrecht / 0,26% zeggenschap op basis van aandelenkapitaal | 357.178 aandelen; nominale waarde van € 5 per stuk |
| Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) | Naamloze Vennootschap | Wethouder dhr. C.A.J. Tigchelaar | Ja / stemrecht / 0,13% zeggenschap op basis van aandelenkapitaal | 75.075 aandelen; nominale waarde van € 2,50 per stuk |
| Coöperatie Gastvrije Randmeren | Gemeenschappelijke regeling | Wethouder dhr. H.R. van Veen | Bestuur GR / wethouder | Jaarlijkse bijdrage, aandeel 5% |
| GGD Noord- en Oost- Gelderland | Gemeenschappelijke regeling | Wethouder dhr. E. van der Weide | Bestuur GR / wethouder | Jaarlijkse bijdrage op basis aantal inwoners 3,68% |
| Inclusief Groep | Naamloze Vennootschap | Wethouder dhr. E. van der Weide | Zeggenschap op basis van 16,2% aandelenkapitaal | Jaarlijkse bijdrage, op basis van de rijksbijdrage Wsw |
| Interactie | Vennootschap | Wethouder dhr. E. van der Weide | 100% Aandelenbezit, gemeentelijk sportbedrijf | 100% aandelenbezit |
| Leisurelands | Vennootschap | Wethouder dhr. H.R. van Veen | Aandelenbezit | 5.352 aandelen; belang van 2,72% |
| Meerinzicht | Gemeenschappelijke regeling | Wethouder dhr. E. van der Weide | Bestuur GR / wethouder | Jaarlijkse bijdrage, aandeel 32,3% |
| Omgevingsdienst Veluwe (ODVeluwe) | Gemeenschappelijke regeling | Wethouder mw. A. van Loon | Bestuur GR / wethouder | Jaarlijkse bijdrage, aandeel 8,22% |
| Noord-Veluws Archief (NoVa) | Gemeenschappelijke regeling | Burgemeester dhr. P.J.T. van Daalen | Archiefcommissie / wethouder | Jaarlijkse bijdrage, aandeel 14,8% |
| Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland (VNOG) | Gemeenschappelijke regeling | Burgemeester dhr. P.J.T. van Daalen | Bestuur GR / burgemeester | Jaarlijkse bijdrage, aandeel 3.35% |
| Vitale vakantieparken | Besloten Vennootschap | Wethouder dhr. C.A.J. Tigchelaar | Ja/stemrecht/6,23% op basis van aandelenkapitaal | 3.115 aandelen; nominale waarde € 1 per stuk |
| Vitens | Naamloze Vennootschap | Wethouder mw. A. van Loon | Ja/stemrecht/0.416% op basis van aandelenkapitaal | 24.035 aandelen; belang van 0,416%. |
Afvalsturing Friesland
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Afvalsturing Friesland| Afvalsturing Friesland | |||
| Eigenschappen | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Leeuwarden, Hidalgoweg 5, 8938 BA | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder dhr. C.A.J. Tigchelaar | ||
| Ambtelijke accounthouder: | de heer H. P. Grit, gastheergemeente Oldebroek | ||
| Openbaar belang: | Afval op een professionele, innovatieve en duurzame manier in te zamelen en te verwerken. Als aandeelhouder heeft de gemeente Ermelo zeggenschap in de algemene vergadering van aandeelhouders. Een collegelid van de gemeente Oldebroek vertegenwoordigt de SNV gemeenten hierin. | ||
| Doelstelling verbonden partij: | Het succesvol sluiten van circulaire (afval)ketens voor het welzijn van de volgende generaties. Actief bijdragen aan het verlagen van CO2 uitstoot, aan minder afval en meer hergebruik van grondstoffen. Ook zorgen we voor meer biodiversiteit en mindere sociale ongelijkheid. | ||
| Rechtsvorm: | N.V. | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Wonen in Ermelo, subprogramma Duurzaamheid en Milleu | ||
| Kansen en ontwikkelingen: | AF Omrin heeft meer gemeenten als aandeelhouder erbij gekregen. Er staan nog diverse belangstellenden in de wachtrij. Dit is ook nodig om meer gemeenten te binden omdat het restafval van huishoudens door Vang-maatregelen de komende jaren zal dalen. | ||
| Risico: | De belangrijkste risico's voor de vennootschap liggen in de technische beschikbaarheid van de kapitaalintensieve installaties, de beschikbaarheid van afval en de ontwikkelingen op de energiemarkt. Langdurige stilstand, onvoldoende beschikbaarheid van afval of dalende energieprijzen kunnen een belangrijke impact hebben op het resultaat van de afvalsturing Friesland. | ||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 84.068.000 | n.v.t. | n.v.t. |
| Vreemd vermogen | € 96.840.000 | n.v.t. | n.v.t. |
| Resultaat | € 2.530.000 | n.v.t. | n.v.t. |
| Begrote ontvangsten | - | n.v.t. | n.v.t. |
| Realisatie ontvangsten | € 20.824,11 | n.v.t. | n.v.t. |
| Belang | 45 aandelen, nominale waarde van € 450 per stuk | ||
Alliander
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Alliander| Alliander | |||
| Eigenschappen | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Arnhem, Utrechtseweg 68, 6812 AH | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder mw. A. van Loon | ||
| Ambtelijke accounthouder: | De heer J. Maarsingh | ||
| Openbaar belang: | Alliander is als netwerkbedrijf verantwoordelijk voor de distributie van energie, zoals elektriciteit, (bio)gas en warmte. Als nutsbedrijf opereert zij vanuit een monopolie positie in een sector die beschouwd wordt van openbaar nut te zijn, omdat het belangrijke producten of diensten levert die in het algemeen openbaar belang zijn. Hier worden de elektriciteits-, gas- en drinkwatervoorziening toe gerekend. Alle aandelen van Alliander zijn direct in handen van Nederlandse provincies en gemeenten. De grootste aandeelhouders van Alliander zijn de provincies Gelderland (44,68%), Friesland (12,65%) en Noord-Holland (9,16%) en de gemeente Amsterdam (9,16%). Hiermee bezitten deze aandeelhouders gezamenlijk 76% van de aandelen. De overige aandeelhouders, die elk minder dan 3% van de aandelen bezitten, zijn een 70-tal kleinere gemeenten en de provincie Flevoland. De gemeente kan door het zeer geringe aandelenpakket feitelijk zelf geen invloed uitoefenen op het functioneren van Alliander. Samenwerking is daarom gezocht (beleidsmatig en organisatorisch) via het NUON, Vitens, Alliander-platform (NUVAL). |
||
| Doelstelling verbonden partij: | Het verbeteren van de energievoorziening voor haar klanten en samenleving als geheel. Alliander is een netwerkbedrijf dat bestaat uit een groep bedrijven waaronder Liander, Qirion en Kenter. Netbeheerder Liander, heeft de wettelijke taak het gas- en elektriciteitsnet te beheren en te ontwikkelen. De andere bedrijven binnen Alliander dragen met producten en diensten bij aan een toekomstbestendig energienet. | ||
| Rechtsvorm: | N.V. | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samenwerken voor Ermelo, subprogramma Bestuur en Organisatie | ||
| Kansen en ontwikkelingen: |
Algemeen Financieel Actualiteiten |
||
| Risico: | Er bestaat een risico dat het uiteindelijke dividend lager uitvalt dan verwacht. | ||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 6.203.000.000 | n.n.b. | n.n.b. |
| Vreemd vermogen | € 7.960.000.000 | n.n.b. | n.n.b. |
| Resultaat | € 287.000.000 | n.n.b. | n.n.b. |
| Begrote ontvangsten | € 261.000 | € 261.000 | € 261.000 |
| Realisatie ontvangsten | € 248.510,12 | n.n.b. | n.n.b. |
| Belang | Gemeente Ermelo heeft momenteel een aandelenbezit in Alliander van 357.178 aandelen. Dit komt neer op een belang van 0,26%. | ||
Bank Nederlandse Gemeenten (BNG)
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Bank Nederlandse Gemeenten (BNG)
| Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) | |||
| Eigenschappen | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Den Haag, Koninginnegracht 2, 2514 AA | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder dhr. C.A.J. Tigchelaar | ||
| Ambtelijke accounthouder: | De heer J. Maarsingh | ||
| Openbaar belang: | Alle aandeelhouders zijn uitsluitend overheden. De Staat is houder van de helft van de aandelen, de andere helft is in handen van gemeenten, provincies en een hoogheemraadschap. Vanuit het oogpunt van het behartigen van het publieke belang, is de gemeente Ermelo gedeeltelijk in het bezit van de aandelen. | ||
| Doelstelling verbonden partij; | BNG Bank is de bank voor overheden en instellingen voor het maatschappelijk belang. De bank biedt haar klanten een breed pakket van financiële dienstverlening aan: onder andere kredietverlening, betalingsverkeer, gebiedsontwikkeling, duurzame projectfinanciering en participaties in publiek-private samenwerkingen. Daarmee draagt de bank zowel bij aan lagere kosten van maatschappelijke voorzieningen voor de Nederlandse burger als aan een duurzamer Nederland. | ||
| Rechtsvorm: | N.V. | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samenwerken voor Ermelo, subprogramma Financiën | ||
| Kansen en ontwikkelingen: | In 2026 start de BNG aan een driejarig transitieprogramma gericht op het vergroten van haar maatschappelijke waarde waarbij de focus ligt op het vergroten van de leningenportefeuille, het versterken van klantrelaties en het verlagen van de kosten. De eerste voorbereidingen hiervoor zijn getroffen in 2025 waaronder een voorziening voor een reorganisatie. | ||
| Risico: | Er is een kans op een lagere uitkering aan dividend dan begroot. De bank hanteert standaard de beleidslijn geen tussentijdse uitspraken te doen over de verwachte nettowinst, gezien de veelal onvoorspelbare bewegingen op de (internationale) financiële markten | ||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 4.863.000.000 | n.n.b. | n.n.b. |
| Vreemd vermogen | € 110.701.000.000 | n.n.b. | n.n.b. |
| Resultaat | € 172.000.000 | n.n.b. | n.n.b. |
| Begrote ontvangsten | € 162.000 | € 162.000 | € 162.000 |
| Realisatie ontvangsten | € 188.438,58 | n.n.b. | n.n.b. |
| Belang | 75.075 aandelen; nominale waarde van € 2,50 per stuk | ||
Gastvrije Randmeren
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Gastvrije Randmeren| Coöperatie Gastvrije Randmeren | |||
| Eigenschappen | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Harderwijk, Havendam 58, 3841 AA | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder dhr. H.R. van Veen | ||
| Ambtelijke accounthouder: | De heer A.C. van den Engel | ||
| Openbaar belang: | De Coöperatie Gastvrije Randmeren is een samenwerkingsverband tussen 15 gemeenten (Almere, Blaricum, Bunschoten, Dronten, Eemnes, Elburg, Ermelo, Harderwijk, Huizen, Kampen, Gooise Meren, Nijkerk, Nunspeet, Putten en Zeewolde) die als doel heeft: 1. Het behartigen van de bovengemeentelijke belangen van de recreatie binnen het gebied van de Randmeren; 2. Het behartigen van de belangen van de natuur binnen het gebied van de Randmeren; 3. Het bewaren en bevorderen van het natuur-en landschapsschoon binnen het gebied van de Randmeren; 4. Het bevorderen van de watersport in het gebied van de Randmeren. Het werkgebied van de Coöperatie Gastvrije Randmeren strekt zich uit van de Hollandse Brug tot de Ketelbrug, een langgerekte merenreeks van ruim tachtig kilometer. De meerwaarde van de coöperatie voor de gemeenten is dat het beheer en onderhoud wordt gedaan en dat projecten worden gerealiseerd. Daarnaast worden de belangen van de gemeenten behartigd in het netwerk van Rijkswaterstaat, provincies en waterschappen. |
||
| Doelstelling verbonden partij; | De coöperatie heeft als doel het kwaliteitsniveau van het natuur- en recreatiegebied Randmeren te optimaliseren en het positioneren van de Randmeren in (inter)nationaal perspectief. De coöperatie zorgt namens de gemeenten voor het beheer en onderhoud van de recreatieve functies van de meren. Speciale aandacht gaat daarbij uit naar vaarwater, het maaien van waterplanten, fietsverbindingen en recreatie bij aanlegplaatsen en eilanden. | ||
| Rechtsvorm: | Coöperatie | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Ondernemen in Ermelo, subprogramma Toerisme en Recreatie | ||
| Kansen en ontwikkelingen: | 2025 stond vooral in het teken van het onderzoeken van een nieuw governance model voor GVR en een het ontwikkelen van een afwegingskader om projectinitiatieven te beoordelen en te toetsen aan de de visie van GVR om op deze manier de overgebleven gelden te kunnen toekennen. Door uitval van de directeur van GVR is er wel veel uitgewerkt maar heeft het niet tot beslissingen van het bestuur en de leden geleid. In 2026 moet er derhalve meer duidelijkheid komen over de governance structuur en de bestemming van de resterende gelden (ca. € 8 mln) tot en met 2034. | ||
| Risico: | De leden van de coöperatie hebben zorgen over de financieringsstructuur van de coöperatie, die structureel inteert op het eigen vermogen. Met jaarlijks een tekort van 2 ton is de coöperatie binnen 8 jaar door haar reserves heen; bij tegenvallende beleggingsresultaten al eerder. | ||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 10.961.000 | n.v.t. | n.v.t. |
| Vreemd vermogen | € 11.288.000 | n.v.t. | n.v.t. |
| Resultaat | € 293.000 | n.v.t. | n.v.t. |
| Begrote ontvangsten | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. |
| Realisatie ontvangsten | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. |
| Belang | Jaarlijkse bijdrage, aandeel 5% | ||
GGD Noord- en Oost- Gelderland (GGD NOG)
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - GGD Noord- en Oost- Gelderland (GGD NOG)| GGD Noord- en Oost- Gelderland (GGD NOG) | |||
| Algemene informatie | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Apeldoorn, Rijksstraatweg 65, 7231 AC Warnsveld (kantoorlocatie) | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder dhr. E. van der Weide | ||
| Ambtelijke accounthouder: | Mevrouw P.A. Beelen-Mostert | ||
| Openbaar belang: |
De gemeente is verantwoordelijk voor de publieke gezondheid op lokaal niveau en richten hiervoor een GGD in / sluit aan bij een regionale GGD op basis van de Wet
|
||
| Doelstelling verbonden partij: | De GGD NOG heeft als doel de gemeenschappelijke belangen van de gemeenten te behartigen op het terrein van de publieke gezondheidszorg, toezicht kinderopvang en veiligheidsregio’s. |
||
| Rechtsvorm: | Gemeenschappelijke regeling | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Leven in Ermelo, subprogramma Kansrijk Opgroeien | ||
| Kansen en ontwikkelingen: | Landelijk wordt koers gezet naar een preventiestrategie en een gezondheidsgericht systeem in plaats van een ziektegericht systeem om de zorg toegankelijk te houden voor mensen die dit echt nodig hebben. Deze ontwikkelingen zullen naar verwachting het nodige betekenen voor de koers van de huidige bestuursagenda GGDNOG (2023-2027) op basis van het Aanvullend Zorg en Welzijns Akkoord (AZWA) 2027-2028 en de volgende bestuursagenda. Op dit moment is nog niet concreet welke financiële middelen regionaal en lokaal vanuit het AZWA naar gemeenten komt om de beoogde transformaties in de zorg en het sociaal domein te realiseren. Voor de GGD spelen daarnaast ontwikkelingen als de landelijke aangekondigde bezuinigingen op de pandemische paraatheid en de het wegvallen van taken door aanbestedingen zoals de medische arrestantenzorg een rol. Het wegvallen van deze taken heeft gevolgen voor de organisatie van de forensische geneeskunde. Er loopt een onderzoek naar een toekomstbestendige integrale JGZ 0-18 jaar. | ||
| Risico: | Sprake is van een optelsom van ontwikkelingen die zorgen voor grote onzekerheid en mogelijke risico 's voor de GGD als robuuste organisatie. De landelijke tendens van centralisatie van zorg met (bijvoorbeeld de medische arrestantenzorg). Hierdoor verliest een GGD taken die de diversiteit van hun dienstverlening aantast. Gevolgen van de uitkomsten onderzoek naar integrale Jeugdgezondheidszorg. Momenteel wordt dit door twee organisaties uitgevoerd 0-4 jaar ICARE en 4-18 jaar door de GGD. De keuzes die de gemeente in het licht van de daling van inkomsten uit het gemeentefonds in 2028 mogelijk moeten maken. De geopolitieke ontwikkelingen in relatie tot de veiligheidsregio en de rol van bij crisis van de GGD. Dit zijn andere bewegingen ten opzichte van de landelijke ontwikkelingen van zorg naar gezondheid en de lokale beweging naar de voorkant binnen het sociaal domein en de rol hierin van de GGD op het gebied van publieke gezondheid. |
||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 3.102.000 | n.v.t. | n.v.t. |
| Vreemd vermogen | € 6.969.000 | n.v.t. | n.v.t. |
| Resultaat | € 1.184.000 | n.v.t. | n.v.t. |
| Begrote bijdrage Ermelo | € 634.000 | € 659.000 | € 710.000 |
| Realisatie bijdrage Ermelo | € 633.187 | n.n.b. | n.n.b. |
| Belang | Jaarlijkse bijdrage op basis aantal inwoners 3,68% | ||
Inclusief Groep
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Inclusief Groep| Inclusief Groep | |||
| Algemene informatie | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Nunspeet, Industrieweg 47, 8071 CS | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder dhr. E. van der Weide | ||
| Ambtelijke accounthouder: | Mevrouw V.E. Schouten | ||
| Openbaar belang: | Inclusief Groep is het sociaal werkbedrijf van de deelnemende gemeenten. De organisatie verzorgt het werkgeverschap voor de Wsw en voert in opdracht van Meerinzicht de re-integratie uit. Daarmee draagt Inclusief Groep bij aan een inclusieve arbeidsmarkt. De governance bestaat uit zeven aandeelhoudende gemeenten: Elburg, Ermelo, Harderwijk, Nijkerk, Nunspeet, Oldebroek en Putten. | ||
| Doelstelling verbonden partij: | Inclusief Groep streeft naar een inclusieve arbeidsmarkt waarin iedereen, ongeacht de afstand tot de arbeidsmarkt, duurzaam kan deelnemen. Daarbij staat het uitgangspunt 'werken leer je door te werken' centraal. Waar mogelijk worden inwoners begeleid naar regulier werk. Wanneer dat nog niet mogelijk is, ondersteunt Inclusief Groep hen bij het ontwikkelen van vaardigheden en werknemerscompetenties, zodat zij kunnen doorgroeien naar passend en waar mogelijk betaald werk. Bij het realiseren van deze doelstelling speelt de infrastructuur van Inclusief Groep een belangrijke rol. Vanuit deze rol voert Inclusief Groep de Wet sociale werkvoorziening (Wsw) uit en verzorgt zij in opdracht van Meerinzicht de re-integratie. Daarmee draagt de organisatie actief bij aan een inclusieve arbeidsmarkt. | ||
| Rechtsvorm: | Naamloze Vennootschap | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Leven voor Ermelo, subprogramma Bestaanszekerheid en perspectief op (on)betaald werk | ||
| Kansen en ontwikkelingen: | De arbeidsmarkt blijft naar verwachting ook de komende jaren krap. Voor Inclusief Groep betekent dit dat het steeds lastiger wordt om voldoende medewerkers te vinden en te behouden, terwijl de ondersteuningsvraag van inwoners met een afstand tot de arbeidsmarkt complexer wordt. Tegelijkertijd biedt de krapte kansen om meer inwoners duurzaam naar werk te begeleiden. Technologische innovaties en een intensieve samenwerking met gemeenten, Meerinzicht en lokale werkgevers dragen eraan bij dat meer inwoners kunnen participeren op de arbeidsmarkt. De aandeelhoudende gemeenten werken gezamenlijk aan een toekomstbestendige inrichting van Inclusief Groep, zodat ook in de toekomst passende ondersteuning en werk beschikbaar blijven. | ||
| Risico: | De meerjarenbegroting van Inclusief Groep laat voor de komende jaren een afnemend financieel resultaat zien. Tegelijkertijd staan sociaal werkbedrijven landelijk onder druk door stijgende kosten, een afnemende Wsw-populatie, krapte op de arbeidsmarkt en onzekerheden over de rijksbijdragen. Ook mogelijke wijzigingen in de samenwerking tussen aandeelhoudende gemeenten kunnen gevolgen hebben voor de continuïteit, schaalgrootte en uitvoeringskracht van Inclusief Groep. De aandeelhoudende gemeenten werken daarom gezamenlijk aan een toekomstbestendige inrichting van de organisatie. | ||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 8.588.000 | ||
| Vreemd vermogen | € 9.317.000 | ||
| Resultaat | € 885.000 | ||
| Begrote bijdrage Ermelo | € 3.858.000 | € 3.663.000 | € 3.755.000 |
| Realisatie bijdrage Ermelo | € 3.777.412 | n.n.b. | n.n.b. |
| Belang | 16,2% | ||
Interactie
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Interactie
| Interactie | |||
| Algemene informatie | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Ermelo, Oude Telgterweg 203, 3853 PG | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder dhr. E. van der Weide | ||
| Ambtelijke accounthouder: | De heer M. Ligtenbarg | ||
| Openbaar belang: | De gemeente Ermelo is 100% aandeelhouder van Interactie. De gemeente is verantwoordelijk voor het sport- en cultuurbeleid binnen Ermelo. Een AvA (Algemene Vergadering van Aandeelhouders) en de RvC (Raad van Commissarissen) houden toezicht op de directie en het management van Interactie. De RvC krijgt in deze governancestructuur ook een belangrijke rol waarbij naast toezicht ook de advies- en ambassadeursfunctie een rol speelt. Gemeente Ermelo en de RvC geven de opdracht tot uitvoer van het sport- en cultuurbeleid en Interactie verzorgt het beheer van accommodaties en maakt sport & bewegen, en activiteiten voortvloeiend uit het gemeentelijk cultuurbeleid, voor alle inwoners van Ermelo mogelijk. | ||
| Doelstelling verbonden partij: | Interactie “brengt je in beweging”. Interactie draagt door middel van sport en cultuur bij aan het fysiek en geestelijk vitaal houden van inwoners van Ermelo. Daarnaast staat Interactie voor het versterken van de sociale banden in Ermelo. Sport en cultuur bieden mensen kansen om te leren en te ontwikkelen. | ||
| Rechtsvorm: | B.V. | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Leven in Ermelo, subprogramma Op weg naar samenredzaamheid | ||
| Kansen en ontwikkelingen: |
Sinds 1 januari 2025 is mevr. S. Kuizenga aangesteld als nieuwe directeur-bestuurder bij Interactie. Interactie heeft in 2025 in nauwe samenwerking met de gemeente een realistische begroting opgesteld en daarmee een gezonde bedrijfsvoering. Ook is een nieuwe opdrachtverstrekking opgesteld en zijn overeenkomsten geactualiseerd. Interactie Ermelo heeft de Jaarrekening 2025 en de bijbehorende accountantsverklaring gepresenteerd. Op basis van de Jaarrekening 2025 is de definitieve exploitatiebijdrage over 2025 bepaald op € 4.857.408. De taakstelling sport binnen de bezuinigingsopgave wordt grotendeels door Interactie ingevuld, waarbij de taakstelling al voor een deel in 2026 is ingevuld. De functiewaardering binnen Interactie, op basis van de CAO, zorgt komend jaar voor een verhoging van de exploitatiebijdrage aan Interactie. |
||
| Risico: | Stijgende gemeentelijke bijdrage in de komende jaren. | ||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 79.317 | n.v.t. | n.v.t. |
| Vreemd vermogen | € 2.438.639 | n.v.t. | n.v.t. |
| Resultaat | € -17.506 | n.n.b. | n.n.b. |
| Begrote bijdrage Ermelo | € 4.881.000 | € 5.466.000 | € 5.613.000 |
| Realisatie bijdrage Ermelo | € 4.857.408 | n.n.b. | n.n.b. |
| Belang | 100% aandelenbezit | ||
Leisurelands
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Leisurelands| Leisurelands | |||
| Algemene informatie | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Arnhem, Kermisland 110, 6825 JC | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder dhr. H.R. van Veen | ||
| Ambtelijke accounthouder: | De heer A.C. van den Engel | ||
| Openbaar belang: | De gemeente Ermelo is aandeelhouder van Leisurelands. De overige aandeelhouders zijn gemeenten op de Veluwe, het Rijk van Nijmegen, Achterhoek en Liemers. De aandelen zijn "om niet" ontvangen en op de balans geactiveerd voor € 4.250. Leisurelands richt zich op het ontwikkelen, aanleggen, faciliteren, exploiteren en beheren van recreatieve producten. | ||
| Doelstelling: | Leisurelands streeft naar het duurzaam beheren en onderhouden van recreatiegebieden, waarbij zij toegankelijke, aantrekkelijke en goed onderhouden locaties creëren die recreatie en toerisme stimuleren voor een breed publiek. Het thema Duurzaam Recreëren is hierbij het fundament. Leisurelands voorziet in een breed scala aan recreatieve mogelijkheden, zowel op publiek terrein (bijvoorbeeld dagrecreatieterreinen) als ook op privaat terrein (bijvoorbeeld projectontwikkeling/beheer). De openbare recreatiegebieden en voorzieningen dragen bij aan de vrijetijdsbesteding, gezondheid en het welzijn van zowel inwoners als bezoekers. |
||
| Rechtsvorm: | B.V. | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Ondernemen in Ermelo, subprogramma Toerisme en Recreatie | ||
| Kansen en ontwikkelingen: |
In 2025 is de aandeelhoudersovereenkomst vernieuwd. In Ermelo is Leisurelands eigenaar van recreatiegebied Veluwe aan Zee Noord. Leisurelands is Veluwe aan Zee volop aan het ontwikkelen, waaronder de herinrichting van de surfstranden. De herinrichting heeft als doel de surfstranden te transformeren tot een moderne en aantrekkelijke bestemming voor watersporters. De aangevraagde subsidie bij de Regiodeal Veluwe in Balans voor het project Veluwepoort aan Zee is gehonoreerd. Hierdoor kan er in 2026 gestart worden met het ontwikkelen van twee ontvangstlocaties voor Veluwe aan Zee en de recreatieve ontsluiting van Veluwe aan Zee op Ermelo en Putten. Dit project loopt via een publiek-private samenwerking. |
||
| Risico: | Ermelo als aandeelhouder kan beperkt invloed uitoefenen op het door de directie gevoerde beleid. | ||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 84.762 | n.n.b. | n.n.b. |
| Vreemd vermogen | € 95.406 | n.n.b. | n.n.b. |
| Resultaat | € 3.489 | n.n.b. | n.n.b. |
| Begrote ontvangsten | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. |
| Realisatie ontvangsten | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. |
| Belang | 5.352 aandelen; belang van 2,72% | ||
Meerinzicht (MIZ)
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Meerinzicht (MIZ)| Meerinzicht (MIZ) | |||
| Algemene informatie | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Harderwijk, Havendam 56, 3841 AA | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder dhr. E. van der Weide | ||
| Ambtelijke accounthouder: | De heer M. Juffer | ||
| Openbaar belang: |
Meerinzicht is een samenwerkingsverband op het gebied van uitvoeringstaken op het gebied van de bedrijfsvoering en het Sociaal Domein voor de gemeenten Ermelo, Harderwijk en Zeewolde. |
||
| Doelstelling verbonden partij: | Meerinzicht streeft ernaar om, door samenwerking tussen de gemeenten Ermelo, Harderwijk en Zeewolde, de dienstverlening aan inwoners en bedrijven te verbeteren, de bedrijfsvoering efficiënter en effectiever te maken en hoogwaardige ondersteuning te bieden binnen het sociaal domein. | ||
| Rechtsvorm: | Gemeenschappelijke regeling: bedrijfsvoeringsorganisatie op grond van Wet Gemeenschappelijke Regelingen | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Werken voor Ermelo, subprogramma Bestuur en Organisatie | ||
| Kansen en ontwikkelingen: | Meerinzicht heeft de inventarisatie ombuigingen afgerond en met de instemming van de gemeenteraden begin 2026 kan de organisatie de ombuigingen gaan doorvoeren. Op 21 april 2022 heeft de gemeenteraad de aanbevelingen uit het “Rekenkameronderzoek naar Meerinzicht” overgenomen. De kernboodschap is om tot meer sturingsinformatie en gestructureerde informatievoorziening te komen middels KPI's. Deze zijn inmiddels geïmplementeerd. In de Bestuursrapportage 2026 wordt hierover voor het eerst gerapporteerd. |
||
| Risico: |
|
||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 1.674.000 | € 0 | € 0 |
| Vreemd vermogen | € 25.473.000 | € 24.470.000 | € 24.410.000 |
| Resultaat | € 1.048.000 | n.v.t. | n.v.t. |
| Begrote bijdrage | € 15.652.000 | € 15.656.000 | € 16.329.000 |
| Realisatie bijdrage | € 15.473.000 | n.v.t. | n.v.t. |
| Belang | Bedrijfsvoering: 34,97% Domein Sociaal: 25,71% |
||
Omgevingsdienst Veluwe (ODVeluwe)
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Omgevingsdienst Veluwe (ODVeluwe)| Omgevingsdienst Veluwe (ODVeluwe) | |||
| Algemene informatie | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Harderwijk, Oosteinde 17, 3842 DR | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder mw. A. van Loon | ||
| Ambtelijke accounthouder: | De heer W. van der Schaaf | ||
| Openbaar belang: | In opdracht van de gemeenten en de provincie Gelderland adviseren vergunningverleners over omgevingsvergunningen en zien toezichthouders erop toe dat bedrijven voldoen aan actuele wet- en regelgeving op het gebied van milieu(veiligheid). Daarnaast adviseren de experts over verschillende (milieu)onderwerpen, zoals energie, bodem, ruimtelijke ordening, duurzaamheid, lucht, geluid, externe veiligheid, natuur en ecologie. | ||
| Doelstelling verbonden partij: | Omgevingsdienst Veluwe draagt bij aan een veilige en gezonde fysieke leefomgeving. | ||
| Rechtsvorm: | Gemeenschappelijke regeling, openbaar lichaam op grond van Wet Gemeenschappelijke Regelingen | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Wonen in Ermelo, subprogramma Duurzaamheid en Milieu | ||
| Kansen en ontwikkelingen: | |||
| Risico: | - Hogere CAO uitkomsten dan geraamd. - Fusieorganisatie ODVeluwe per 01-01-2024. - De invoering van de Omgevingswet per 01-01-2024. - Met de invoering van de Omgevingswet zijn er veel bodemtaken vanuit de provincie naar de gemeente overgekomen, evenals de bijbehorende kosten. |
||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 584.178 | n.v.t. | n.v.t. |
| Vreemd vermogen | € 1.080.343 | n.v.t. | n.v.t. |
| Resultaat | € 462.678 | n.v.t. | n.v.t. |
| Begrote bijdrage | € 1.313.000 | € 1.382.405 | € 1.413.114 |
| Realisatie bijdrage | € 1.224.942 | n.v.t. | n.v.t. |
| Belang | Jaarlijkse bijdrage, aandeel 8,22% |
||
Noord-Veluws Archief (NoVa)
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Noord-Veluws Archief (NoVa)| Noord-Veluws Archief (NoVa) | |||
| Algemene informatie | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Elburg, Zuiderzeestraatweg Oost 19, 8081 LA | ||
| Portefeuillehouder: | Burgemeester dhr. P.J.T. van Daalen | ||
| Ambtelijke accounthouder: | De heer B. Brons | ||
| Openbaar belang: | De streekarchivaris beheert de naar de archiefbewaarplaatsen van de deelnemende gemeenten Elburg, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet, Oldebroek, Epe, Hattem en Heerde overgebrachte archiefbescheiden en houdt toezicht op het beheer van de niet overgebrachte archiefbescheiden. | ||
| Doelstelling verbonden partij: | Het doel van het Noord-Veluws Archief is het beheer van de naar de archiefbewaarplaatsen van de deelnemende gemeenten overgebrachte archiefbescheiden en het toezicht op het beheer van de niet overgebrachte archiefbescheiden. |
||
| Rechtsvorm: | Gemeenschappelijke regeling, Bedrijfsvoeringsorganisatie op grond van Wet Gemeenschappelijke Regelingen | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Werken voor Ermelo, subprogramma Bestuur en Organisatie | ||
| Kansen en ontwikkelingen: | Sinds 1 juli 2025 is het Noord-Veluws Archief (NoVA) ontstaan uit het Streekarchivariaat Noordwest Veluwe (SNWV) en het Streekarchief Epe, Hattem en Heerde (SEHH). Er wordt middels een businesscase gekeken naar de mogelijkheden rondom centralisatie. Op dit moment hebben de meeste deelnemers een eigen archiefbewaarplaats (en studiezaal). Centralisatie kan resulteren in efficiëntere bedrijfsvoering en hierdoor financieel voordelig zijn. |
||
| Risico: | Verbonden partij kan kampen met tekorten waardoor de gemeentelijke bijdrage zal moeten worden verhoogd. Voordat centralisatie plaats kan vinden zal eerst geïnvesteerd moeten worden. Dit kan leiden tot een incidentele extra bijdrage. | ||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | |||
| Vreemd vermogen | |||
| Resultaat | € 122.684 | ||
| Begrote bijdrage | € 275.000 | € 281.000 | € 296.000 |
| Realisatie bijdrage | € 277.490 | ||
| Belang | Jaarlijkse bijdrage, aandeel 14,8% | ||
Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland (VNOG)
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland (VNOG)| Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland (VNOG) | |||
| Algemene informatie | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Apeldoorn, Europaweg 79, 7336 AK | ||
| Portefeuillehouder: | Burgemeester dhr. P.J.T. van Daalen | ||
| Ambtelijke accounthouder: | De heer H.C. Kleijer / J. Maarsingh | ||
| Openbaar belang: | De gemeente Ermelo is een van de 22 gemeenten binnen de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland (VNOG). Onderdeel van de VNOG zijn o.a. brandweer en geneeskundige hulp in de Regio (GHOR). De VNOG is verantwoordelijk voor de organisatie van de brandweerzorg in de gemeente. Tevens wordt binnen de VNOG door de afdeling crisisbeheersing ondersteunend opgetreden ten aanzien van de gemeentelijke processen (bevolkingszorg) die op regionaal niveau uniform worden vorm gegeven. | ||
| Doelstelling verbonden partij: | VNOG helpt mens en dier in nood en ondersteunt om gevaar te voorkomen. Alles wat de VNOG doet is erop gericht om de twee primaire vragen uit de samenleving te beantwoorden: ‘Help mij als ik in nood ben’ en ‘Vertel mij hoe veilig en gezond te wonen, werken en recreëren’. | ||
| Rechtsvorm: | Gemeenschappelijke regeling, openbaar lichaam op grond van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Werken voor Ermelo, subprogramma Openbare Orde en Veiligheid | ||
| Kansen en ontwikkelingen: | De veiligheidsregio zet zich (extra) in op een aantal specifieke risico's. Belangrijke thema's zijn de 'gebiedsgerichte aanpak natuurbranden', langer veilig thuis (blijven) wonen, risico's die komen kijken bij de energietransitie en maatschappelijke weerbaarheid. | ||
| Risico: | Wereldwijde prijsstijgingen van grondstoffen en politieke ontwikkelingen hebben invloed op de begroting van de VNOG. Dit heeft bijvoorbeeld invloed op nieuw aan te schaffen materieel, andere uit te voeren taken en personeelskosten. De werkelijke stijging van de prijzen kan de komende jaren hoger uitvallen dan het gehanteerde prijsindexcijfer. | ||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 25.060.553 | € 22.365.000 | € 16.156.000 |
| Vreemd vermogen | € 49.898.497 | € 92.007.000 | € 90.018.000 |
| Resultaat | € 1.341.595 | n.n.b. | n.n.b. |
| Begrote ontvangsten | € 1.899.900 | € 1.963.015 | € 2.153.400 |
| Realisatie ontvangsten | € 1.899.900 | n.n.b. | n.n.b. |
| Belang | Jaarlijkse bijdrage, aandeel 3.35% | ||
Vitale vakantieparken
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Vitale vakantieparken| Vitale vakantieparken | |||
| Algemene informatie | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Ede, Galvanistraat 1, 6716 AE | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder dhr. C.A.J. Tigchelaar | ||
| Ambtelijke accounthouder: | Mevrouw D. van Voorst | ||
| Openbaar belang: | Vanuit het oogpunt van het behartigen van het publieke belang voor de versterking en ontwikkeling van de verblijfsrecreatie is de gemeente gedeeltelijk in het bezit van de aandelen. De Ontwikkelingsmaatschappij Vitale Vakantieparken is een besloten vennootschap, waarvan de aandelen worden gehouden door de provincie Gelderland en zeven gemeenten Apeldoorn, Barneveld, Ede, Elburg, Epe, Ermelo en Putten (de zogenaamde publieke aandeelhouders). |
||
| Doelstelling verbonden partij: | Doel van het programma Vitale Vakantieparken is: een divers en kwalitatief goed aanbod van vakantieparken te realiseren, dat een sterke schakel vormt in het hele toeristisch-recreatieve aanbod van de Veluwe. Op die manier draagt de Ontwikkelingsmaatschappij Vitale Vakantieparken bij aan de gezamenlijke ambitie om van de Veluwe de meest gastvrije vakantiebestemming van Nederland te maken. | ||
| Rechtsvorm: | B.V. | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Ondernemen in Ermelo, subprogramma Toerisme en Recreatie. | ||
| Kansen en ontwikkelingen: | In een nieuwe samenwerkingsovereenkomst is vastgelegd dat de deelnemende gemeenten de organisatiekosten voor de OMVV gaan betalen. Voor Ermelo is dit bedrag € 16.000. Hier is reeds dekking voor. Daarnaast zijn enkele andere wijzigingen doorgevoerd (statuten/investeringsreglement) over onder meer het uittreden en voorwaarden voor financiering door de OMVV. | ||
| Risico: | Het financiële risico is geschat op € 77.300 voor de gemeente Ermelo. Als aandeelhouder van de ontwikkelingsmaatschappij loopt de gemeente het risico om een bijdrage te moeten leveren aan een financieel tekort van de ontwikkelingsmaatschappij. Een reële schatting hierbij is dat er uitgegaan wordt van een tekort van 25% van de 4 miljoen. Deze € 1 miljoen dient door alle aandeelhouders betaald te worden. Ermelo is voor 7,73% aandeelhouder. Dit betekent dat Ermelo in het ergste geval € 77.300 dient te betalen. Dit bedrag wordt opgenomen in het financiële risicoprofiel van de gemeente om zodoende bij de bepaling van het weerstandsvermogen ook rekening te houden met deze gebeurtenis. |
||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar: | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | n.n.b. | n.n.b. | n.n.b. |
| Vreemd vermogen | n.n.b. | n.n.b. | n.n.b. |
| Resultaat | n.n.b. | n.n.b. | n.n.b. |
| Begrote ontvangsten | € 40.000 | € 40.000. | € 45.000 |
| Realisatie ontvangsten | € 39.950 | n.n.b. | n.n.b. |
| Belang | 3.115 aandelen; nominale waarde € 1 per stuk | ||
Vitens
Terug naar navigatie - Paragraaf Verbonden Partijen - Vitens| Vitens | |||
| Algemene informatie | |||
| Vestigingsplaats en adres: | Zwolle, Oude Veerweg 1, 8019 BE | ||
| Portefeuillehouder: | Wethouder mw. A. van Loon | ||
| Ambtelijke accounthouder: | De heer J. Maarsingh | ||
| Openbaar belang: | De aandelen van Vitens worden gehouden door gemeenten en provincies (de zogenaamde publieke aandeelhouders) in haar verzorgingsgebied. Vanuit het oogpunt van het behartigen van het publieke belang voor de openbare drinkwater voorziening is de gemeente gedeeltelijk in het bezit van aandelen. | ||
| Doelstelling verbonden partij: | Invloed op de dienstverlening en tarieven. Rendement op aandelen en daarmee een duurzame belegging . |
||
| Rechtsvorm: | N.V. | ||
| Beleidsinformatie | |||
| Aan welk programma draagt de verbonden partij bij? | Programma Samen Werken voor Ermelo, subprogramma Bestuur en Organisatie | ||
| Kansen en ontwikkelingen: | In de drinkwatersector in het algemeen en bij Vitens in het bijzonder blijven de leveringszekerheid, kwaliteit en betaalbaarheid van drinkwater onder druk staan. Dit kent verschillende oorzaken, variërend van droogte door klimaatverandering, het toegenomen watergebruik en de benodigde investeringen in het netwerk. Maakbaarheid en financierbaarheid van de benodigde investeringen vorm hierin belangrijke uitdagingen. | ||
| Risico: | Het langetermijnperspectief voor de aandeelhouder op rendement. | ||
| Financiële informatie | |||
| Boekjaar; | Jaarstukken 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 |
| Eigen vermogen | € 809.100.000 | n.n.b. | n.n.b. |
| Vreemd vermogen | € 1.846.000.000 | n.n.b. | n.n.b. |
| Resultaat | € 95.500.000 | n.n.b. | n.n.b. |
| Begrote ontvangsten | € 0 | € 0 | € 0 |
| Realisatie ontvangsten | € 0 | n.n.b. | n.n.b. |
| Belang | Gemeente Ermelo heeft momenteel een aandelenbezit in Vitens N.V. van 24.035 aandelen. Dit komt neer op een belang van 0,416%. | ||